Oteller ve Sıkça Sorulan Sorular

01-HotelSilverlight Otel Programını kullanmaya nasıl başlarım?
Şimdi kayıt olun ve 5 dk. içerisinde kullanmaya başlayın.
15 günlük deneme süresi HotelSilverlight Otel Programını yakından tanımanıza programın özelliklerini anlamanıza yardım edecek ve kafanızdaki soruları cevaplandıracaktır. Kurulum ücreti, yazılım maliyeti, eğitim maliyeti, teknik destek maliyeti ödemeden programı tanıma fırsatı elde etmiş olacaksınız.
02-HotelSilverlight Otel Programı kullanmak için hangi yazılımı yüklemem gerekiyor?
HotelSilverlight Otel Programı Bulut tabanlı bir çözümdür.Herhangi bir yazılım yüklemeye gerek yoktur. Sadece Microsoft Silverlight eklentisi yüklü değilse bu eklentinin yüklenmesi gerekmektedir. Microsoft web adresinden yükleyebilir veya şimdi yüklemek için tıklayabilirsiniz. HotelSilverlight otel programı internet üzerinden çalışır, tek ihtiyacınız bir internet tarayıcısıdır.
03-Ne tür bir bilgisayar kullanımı önerilmektedir?
Internet bağlantısı olan herhangi bir masaüstü veya kişisel bilgisayar 1280x1024 çözünürlük destekleyen bir bilgisayar işinizi görecektir. Microsoft windows programlarında 3D grafik ve video oynatma imkanları bulunmaktadır, yüksek derecede görsel arayüz sağlayan bu teknoloji için daha keyifli bir program kullanımı için dokunmatik ve 19” ve üzeri monitor kullanlması önerilmektedir.
04-Eğitime ihtiyacım var mı?
Program mümkün olduğunca basit ve sezgisel tasarlanmıştır. HotelSilverlight Otel Programını kendi kendinize öğrenmek gerçekten çok kolay.
Bu nedenle genel olarak eğitim gerekli değildir. Soruların ortaya çıkması halinde kapsamlı video destekli yardım fonksiyonları mevcuttur. Yaklaşık 200 yardım videosu bulunmaktadır.

Ön büro'dan başlayan, her biri yaklaşık bir dakika uzunluğunda çeşitli kılavuz videolarımız var. Bu videoları web sayfamızdan izleyebilirsiniz. Dahası, şu anda hazır canlı destek, otel personeline herhangi bir işin ortasında yardımcı olmaktadır. Size gerçek zamanlı olarak yardım edebilecek ve işi yapmanız için sizi o konuda yönlendirecektir. Kullanıcının hızlı bir şekilde programı kullanmaya başlaması için 10 adet video bulunmaktadır. Bu video ile çok hızlı bir şekilde programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Programı en ince ayrıntılarına kadar kullanabilmek için hazırlanmış ön büro için 90, yönetici paneli için 100 video bulunmaktadır. Konu başlıkları ile kısa, öz, izleyeni sıkmayacak şekilde tasarlanmıştır.
05-Kişiselleştirilmiş eğitim / yerinde eğitim sunuyor musunuz?
HotelSilverlight kullanımı kolay ve hatta kendi kendine öğrenilen bir sistem olmasına rağmen, ihtiyaç duyabileceğiniz başlangıç eğitimini kişiselleştirilmiş eğitim ve yardım aracılığıyla sağlıyoruz. Gereksinimlerinize uygun şekilde ayarlanabilecek ve otelinizin bulunduğu yerde düzenlenebilecek saatlik ücreti 30$ olan kişiye özel eğitim programları sağlayabiliriz. Ayrıca, tam zamanlı, yerinde personel desteği de saat başına 20$ karşılığında sağlanabilir. Eğitmenin seyahat ücreti de ücrete eklenir ve konaklama sizin tarafınızdan karşılanır.
06-Rezervasyon modülünüz ile Web üzerinde rezervasyon nasıl yapılmaktadır?
Entegre internet rezervasyon motoru HotelSilverlight hizmetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Internet rezervasyon motoru internet ziyaretçileriniz için dakikası dakikasına yer uygunluğunu ve oda durumunu güncellerken internet sitenizden onaylı rezervasyonlar almanızı sağlar. Internet sitenizden yapılan rezervasyonlar onaylanır ve anında ön büro rezervasyon tablosunda görünür. Ziyaretçiye bir onay e-maili gönderilir ve aynısı otel sistemine kopyalanır. Rezervasyonun kendisi anında otel yönetim sistemi'nde görünür. Ayrıca, internet rezervasyonu odaları birden fazla paket ile sunmanıza ve hatta internet ziyaretçilerinizin sağladığınız herhangi özel bir hizmeti seçip, rezervasyonlarını kişiselleştirebilmelerine imkan verir. Dışardan bağlanan misafirler dışında otel içinde konaklayan misafirleriniz veya acenta / şirket / grup vb. müşterileriniz giriş hesapları oluşturarak, internet rezervasyon modülünü kullanabilmektedirler.
07-Rezervasyon motoru için ücret ödüyor muyum?
Hayır, ayrıca herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.
Satın alınan pakete dahil olup, ilave bedel ödemeden kullanabilir, Web sayfanıza bağlayarak özelleştirebilirsiniz.
Rezervasyon motoru (Booking) HotelSilverlight ile entegre çalışmaktadır.
08-POS (Satış) terminalleri için ayrıca ücret ödemem gerekiyor mu?
Evet, ayrıca bir ödeme yapılmaktadır.
Satın alınan pakete dahil değildir, POS programı ile sınırsız satış terminali oluşturabilirsiniz, Tedarikçi teklif mektubu işlemlerinden, satın alma işlemleri ve stok girişlerine kadar, girilen stoklardan ürünler oluşturmaya, reçete işlemlerinden, anlık stok düşümü işlemlerine kadar entegre çalışan bu programa da sahip olacak, gerçek stok kontrolü takipleri yapabileceksiniz.
09-Canlı destek için ekstra ücret ödemesi var mı?
Herhangi bir kurulum ücreti veya başka bir gizli masraf yoktur,
belirtilen fiyatlandırma tablosu ücretsiz 7/24 destek ve yazılım güncellemeleri içerir.
10-Her zaman, her yerde HotelSilverlight Otel Programına erişebilir miyim?
HotelSilverlight “Bulut sunucu” ve “SaaS” Software as a Service “Servis olarak sunulan yazılım” dünya çapında kullanılabilen bir sisteme sahiptir. Herhangi bir Hotmail veya Gmail hesabınıza erişecek kadar basitttir. HotelSilverlight otel yönetim sistemine her yerden, evinizden, ofisinizden, yurt dışından ve hatta yoldayken, ulaşmanızı sağlıyor. İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantılı bilgisayar, kullanıcı adı ve şifre bilgileri.
11-Ne tür bir internet bağlantısına ihtiyacım var?
Herhangi bir internet bağlantısı işinizi görecektir, yüksek hızda bir bağlantı her zaman tercih edilmelidir.
Internet bağlantısı sizin için halen güvenli değilse ne yapılabilir ?
Bu konuda yeni teknolojileri incelemenizde fayda var. Fiber İnternet, dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisidir. Dünyada sayılı ülkede sunulan fiber internet'in hızı sayesinde, en büyük dosyaları bile göz açıp kapatıncaya kadar paylaşabilirsiniz.
ADSL ve VDSL'de eski telefon kabloları ile internete bağlanmaya çalışırken, Fiber İnternet'te içinden ışık geçen fiber optik kablolarla internete bağlanılır. Fiber internet, çok yüksek hızlı geniş bant internet erişimi imkanı veren bir hizmettir. Altyapısında fiber optik kablolar kullanılır. Fiber optik kablolar, bakır kablolardan farklı olarak bilgiyi elektriksel sinyaller ile değil ışıkla aktarır. Böylece daha fazla bilgiyi, çok daha yüksek hızlarda, çok uzak mesafelere kesintisiz olarak ulaştırır. Saniyede 1000 Mb’ye ulaşabilen fiber internet hizmeti ile internetiniz ışık hızında çalışır.
Usb girişli modem desteği ile interneti kesintisiz kullanmanız mümkündür. Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızın USB bağlantısına takılan bu cihaz sayesinde kolayca internet'e kesintisiz bir şekilde her yerde 3G hızında bağlanabilirsiniz.
12-Verilerimizin güvenliği ve emniyeti nasıl sağlanıyor?
Nasıl olur da veri bulut etrafında yüzerken güvenli olabilir?
HotelSilverlight Otel Programı verilerinizin aynı anda iki farklı sunucuda kopyasını oluşturmaktadır, mevcut aktif sunucunun herhangi bir nedenden dolayı servis verememesi, devre dışı kalması ya da veri tabanının bozulması durumunda yedek sunucu üzerinde bulunan veri tabanı ile erişime ve servise aynen devam etmektedir, bu nedenle verileriniz bizde daha güvendedir.
Bulut tabanlı bilgisayar kavramı genellikle bu korkuları arttırır, nasıl olur da veri bulut etrafında yüzerken güvenli olabilir diye tereddütleriniz oluşabilir. HotelSilverlight otel programının bunu destekleyecek çok şeyi var. Silverlight’ın web servis teknolojisi ile veri güvenliği daha da emniyetli hale gelmektedir. Müşteri verilerinin iyi korunduğunu garanti etmek için sıkı önlemler alınmıştır. Veri yedekleme, ağ bağlantısı, virüs koruma, erişim kontrolü ve benzerleri işlemler, bilişim uzmanlarından oluşan servis sağlayıcılar ile yönetilir.
13-Mevcut müşterilerimin verilerini aktarabilir miyim?
Elbette, size ait tüm konuk bilgilerini HotelSilverlight Otel Programına aktarabilirsiniz.
destek@hotelsilverlight.com.tr adresinden iletişime geçerek aktarım için gerekli bilgileri alabilirsiniz.
14-Misafir bilgilerini arşivden bulup rezervasyona aktarma şansımız var mı?
Evet, HotelSilverlight Otel Programında asla aynı bilgiyi iki kere girmenize gerek olmaz. İster bir misafir olsun, ister ortaklarınız, seyahat acentalarınız veya kurumsal müşterileriniz. Misafir adının, soyadının, telefon numarasının, bulunduğu şehrin veya misafir kimlik numarası'nın ilk harflerini girin, sistem anında çalışmaya başlar ve aramaya karşılık gelen geçmiş kayıtları bulup çıkarır. Birlikte çalıştığınız seyahat acentası ve kurumsal müşteri profilleri içinde aynı şekilde işlem yapar.
15-Programda kullanıcı / terminal sınırlaması var mıdır?
Kullanıcı sınırlaması bulunmamaktadır, ihtiyacınız olan kullanıcı / terminal sayısı ile programı kullanabilirsiniz.
16-Programın otel büyüklüğüne göre bir sınırlaması var mıdır?
Küçük, orta ve büyük ölçekli otelleri rahatlıkla yönetebilen bir program geliştirilmiştir.
Programın herhangi bir ölçeklendirme sınırlaması bulunmamaktadır.
17-Oda sayısı değiştiğinde herhangi birşey yapmama gerek var mıdır?
Oda sayısı değiştiğinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur, istediğiniz kadar oda ilave edebilir veya iptal edebilirsiniz.
18-Program güncellemeler nasıl yapılmaktadır?
Program güncellemeleri için yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur, program tek merkezde bulunmaktadır,
bu nedenle yapılan yenilikleri anında kullanmış olacaksınız.
19-Sistemin virüs problemiyle karşılaşması durumunda ne yapılıyor?
HotelSilverlight Otel Programı sunucu üzerinden sağlanan bir çözüm olduğundan, verileriniz iyi korunuyor.
Internet bağlantısına sahip herhangi bir bilgisayardan yine verilerinize ulaşabilir ve çevrimiçi olarak kalabilirsiniz.
20-Tüm giriş ve çıkış dosyalarını yazdırmanın bir yolu var mı?
Evet.
Gece denetlemesi sırasında tüm giriş ve çıkış işlemlerini yazdırma opsiyonuna sahipsiniz.
HotelSilverlight Otel Programı dosyaları birden çok şekilde listeleme ve dosyalar üzerindeki hareketleri dinamik bir şekilde işlemenize imkan sağlar. Aynı zamanda gece denetimi (night audit) işlemleri sonucunda hazırlanan raporlar gece denetimi işlemine özel belirleyebileceğiniz bir e-posta adresine düzenli bir şekilde iletilmektedir, böylece siz nerede olursanız olun düzenli olarak otelinizden size otomatik durum raporları iletilecektir.
21-Gece denetlemesi nasıl yapılıyor?
Gece denetimi gün içindeki tüm muhasebe, işlem ve faaliyetleri kapatarak, bir sonraki günün muhasebe ve işlemlerine başlamanızı sağlar. Otelinizin iş akışını düzene sokmak ve işlemlerin daha sorunsuz şekilde yürütülmesini sağlamaya yönelik önemli bir özelliktir, Gece denetim işlem saati otelin tercihine göre düzenlenebilmektedir.

Tüm rezervasyon uyuşmazlıkları kullanıcının üzerinde işlem yapması için kontrol edilir ve listelenir.
Örneğin, gün içindeki bekleyen çıkışlar, kalma süresinin uzatılması veya çıkışın yapılması için listelenir.
Girişler, çıkışlar ve rezervasyon kullanmama durumları için otomatik olarak düzenlenebilir.
Ertesi gün ile ilgili tüm ücretler ve pakete dahil edilecek hizmetler için ayrılan paylar belirlenir.
Farklı satış noktalarından odaya aktarılan tüm ücretler misafir’in hesap özetine eklenir.
Kullanıcı hatası sebebiyle misafir hesap özetine eklenen ekstra ücretler düzeltilir.
Örneğin, kahvaltı; oda ücretine dahil olmasına rağmen, ayrıca ücret alınması gibi durumlarda düzeltmeler yapılmasına imkan verir. Oda servisi durumu tutulan, uygun veya çıkışı yapılmış odanın durumuna bağlı olarak "kirli, düzenlenecek, denetlenecek" şeklinde değişir. Bu da yönetim bölümünde belirlediğiniz şekilde gerçekleştirilecektir.

Nakit kasaları kapatılabilir ve içindeki para alınabilir. Tarih yenileme gerçekleşir. Diğer bir deyişle, içinde bulunulan günün aktif tarihi bir sonraki güne geçer ve o günün hesabı kilitlenir. Gece denetimi işlemi gün içindeki işlemleri ve bunlardan doğan tahsilatları özetleyen güne ilişkin raporlar (gece denetimi raporu olarak adlandırılır) ile sona erer. oda servisi durumu tutulan, uygun veya çıkışı yapılmış odanın durumuna bağlı olarak kirli, düzenlenecek, vb. gibi önceden tercih edilen senaryolarınız gerçekleştirilir.
22-HotelSilverlight Otel Programını kendi sunucum üzerinden çalıştırmak istersem?
Yazılımı sizin kendi sunucunuza aktarabiliriz. Kurulum, destek, güncelleme ve bakım maliyeti oluşturur.
Yerinde kurulum 10.000$'dan başlar. Daha fazla bilgi için lütfen bize otel bilgilerinizi gönderin,
size yardım etmekten memnuniyet duyacağız.
23-Peki ya tarayıcı uyumluluğu? Hangi tarayıcılar destekleniyor?
HotelSilverlight Otel Programı aşağıdakilerle kullanılabilir;
Windows İşletim Sistemi
Mozilla Firefox
Internet Explorer 7, 8, 9, 10 ve 11
Opera Yandex
24-Dil yardımı varmı?
Program uluslararası düzeyde tasarlanmış olup, ingilizce temelli yazılmıştır, Aynı zamanda Türkçe versiyonuda bulunmaktadır.
Aynı otelde birden fazla dilde kullanılabileceği düşünülerek çoklu dil yardım desteği üzerine tasarlanmıştır.
Aynı Otelde birden fazla dil ile kullanılabilmektedir. (Kullanıcı tercihli) Otel programı İngilizce dilinde kullanırken, Otel kullanıcısı Türkçe dilde tooltip yardım desteği alabilmektedir veya program Türkçe dilinde kullanılırken, Otel kullanıcısı İngilizce dilde tooltip yardım desteği alabilmektedir aynı anda birden fazla yabancı dilde programı kullanmak mümkün olabilmektedir.
25-HotelSilverlight Otel Programı içerik olarak neleri kapsamaktadır?
Küp Menü :
Otel Etkinlikleri
Personel iş düzenleyici
Otel Resim Galerisi
Harita
Misafir Giriş / Çıkış Bilgileri (Animasyon)

Ön büro programı :
Rezervasyon işlemleri
Giriş (Check-in) işlemleri
Çıkış (Check-out) işlemleri
Verimlilik Yönetimi(Yield Management)
Oda temizlik ve bakımı (Housekeeping) işlemleri
Otel Muhasebesi (Hotel ledger)
Kasa işlemleri
Gece denetim (Night audit) işlemleri
Denetim izleri
AKBS, KBS Kimlik bildirim işlemleri

POS işlemleri:
POS yerleşim planı
Restauran işlemleri
Spa işlemleri
Hediyelik eşya mağazası
Seyahat masası

Pos stok kontrol işlemleri
Tedarikçi (Teklif isteme/ alma / işlemleri)
Satın alma sipariş işlemleri
Tedarikçi malzeme giriş işlemleri
Girilen stoklardan ürünler oluşturma
Reçete işlemleri
Pos işlemlerinde anlık stok düşümü
Stok girişi işlemleri
Stok çıkışı işlemleri

Rezervasyon motoru :
Genel rezervasyon programı (Otel web rezervasyon sayfasından yapılan rezervasyonlar, Önbüro ile entegre çalışmaktadır)
Konaklayan misafirler için rezervasyon uygulaması
Acenta / şirket / grup vb. için rezervasyon uygulaması

Yönetim konsolu :
Otel bilgileri
Programın varsayılan ayarları
Acenta / şirket / grup işlemleri
Kullanıcı işlemleri
Ürün tanıtım işlemleri
Oda tipleri
Oda tanımları ve özellikleri
Sezon oda fiyatları ve politikaları
Paket oda fiyatları ve politikaları
Web rezervasyon yöneticisi
Programda kullanılan çeşitli tanımlamalar vs.

Diyagram (Yönetim Şemaları vb. işlemleriniz için)
26-Raporlama işlemlerinde Excel veya Pdf dosyalarına aktarabilir miyim?
HotelSilverlight Otel Programının çok gelişmiş raporlama özellikleri vardır, Raporlama işlemlerinde çeşitli kombinasyonlarda listeler üretmek mümkün olup, hazırladığınız raporları Excel, PDF vs. dosyalara aktarabilirsiniz.
27-İşletmemin faturasını nasıl özelleştirebilirim?
Fatura desenini kendi işletmenize göre düzenleyebilir veya fatura tasarımı için şirketimizden ücretsiz yardımlar alabilir,
en hızlı ve seri bir şekilde fatura örneğinize göre değişiklikler yapabilirsiniz.
28-Kullanıcı adı ve şifre değişikliklerinde nelere dikkat etmeliyim?
Kolayca hatırlayabileceğiniz kullanıcı isimleri seçiniz.
Başka ülkelerde programı kullanabileceğinizi düşünerek, kendi ülkenizdeki özel karakterleri kullanmayınız,
aksi halde Otel yönetim sistemine erişmek mümkün olmayacaktır.