Otel Yazılımı, Giriş / Çıkış Videoları, HotelSilverlight


01-Check-in Yapılacak Odanın Statüsü Ne Olmalıdır, Neden?
Müsait olmayan odaların misafire verilmemesi için sistem otomatik olarak check-in işleminde oda statüsünü kontrol etmektedir. Check-in işlemi ancak "uygun (available) ve temiz (clean)" olan odalara yapılabilmektedir.


02-Rezervasyonlu Check-in İşlemini Nasıl Yaparım?
Rezervasyon bölümünde bulunan misafir kaydını sürükle ve bırak (drag and drop) işlemi ile giriş (check-in) bölümünde ilgili oda üzerine bırakarak check-in işlemi tamamlanır.


03-Rezervasyonsuz Giriş (check-in) İşlemi Nasıl Yaparım?
Oda üstünde ilgili tarih aralıklarını sürükleyip bırakın ve bilgilerinizi girin.


04-Grup Giriş (check-in) Kaydını Nasıl Yaparım?
Rezervasyonları yapılmış kayıtları (quick grup check-in) hızlı grup giriş işlemleri fonksiyonu ile topluca yapabilir veya İstediğiniz misafirleri, istediğiniz odalara kolayca sürükle ve bırak (drag and drop) işlemi ile misafirleri odalarına görerek yerleştirebilir istediğiniz kriterlerde olan odaların yerleşimlerini düzenleyebilirsiniz.


05-Giriş (check-in) Yapılmış Bir Kayıtta Değişikliği Nasıl Yaparım?
Mevcut giriş (check-in) kaydı sağ tıklanarak açılabilir. Giriş (check-in) kaydındaki tüm bilgiler düzenlenebilir, kalış süresi, odayı paylaşanların sayısı, birden fazla misafir profili, paketler, oda tipi, uygunluk durumu, pakete dahil edilen hizmetlerde yapılacak her türlü değişiklik rezervasyon tutarını ve vergileri otomatik olarak yeniden hesaplar.


06-Giriş (check-in) Yapılmış Misafirlere Toplu Bakış Ve İşlem Detayları
Giriş yapmış misafirlerin; misafir tipi, acenta / şirket, ad, soyad, oda tipi, oda numarası, giriş tipi, varış ve ayrılış tarihi, kalınan gece sayısı, web rezervasyon programı kullanımı için giriş işlemleri gibi bilgileri görebilir gruplayarak inceleyebilirsiniz.


06.1-Misafirleri Tek Veya Topluca Nasıl Sınıflandırabilirim?
Renklendirerek sınıflandırma veya vip, iş, geçici, blacklist olarak gruplama


06.2-Toplu Misafir Bilgilerine Erişim Nasıl Yapılır?
Misafirlerin tüm bilgi değişikliklerini bu bölümden de yapabilirsiniz.


06.3-Web Rezervasyon İçin Kullanıcı Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır?
Oteldeki misafirlerin rezervasyon programını kullanabilmeleri için hazırlanmıştır. Rezervasyon programı kullanıcı giriş onay işlemleri bu bölümden yapılmaktadır.


07-Nasıl Ekstra Yatak Eklerim?
Oda ücretleri (room rates) / eklentiler (add-ons) işlemlerinden; Ekstra yatak veya çocuk karyolası misafir kaydına sürükle ve bırak (drag and drop) prensibiyle eklenir. Yatak sayısı oda tipine göre belirlenebilir. Gerektiği durumlarda, ekstra yatağın sağlanacağı günlerin sayısı ister kalınan sürenin genelinde ister kalınan süre boyunca aralıklı olarak kolayca kontrol edilebilir.


08-Oda Değişikliğini Nasıl Yaparım?(aynı gün içinde)
HotelSilverlight farklı oda tiplerinin tamamı için yapılacak check-in değişikliklerine imkan verir.


09-Oda Değişikliğini Nasıl Yaparım?(kalış süresi İçinde)
HotelSilverlight farklı oda tiplerinin tamamı için yapılacak check-in değişikliklerine imkan verir, yapılmış bir check-in kaydı kolayca farklı odalara bölünebilir. Geçerli paket fiyatlarına göre tüm geçerli tarifeler ve orana dahil edilen ücretler ve vergiler otomatik olarak tekrar hesaplanır.


10-Giriş / Çıkış Filtre Seçeneklerini Nasıl Kullanırım?
Check-in / Check-out ekranındaki seçenekleri filitre etmek için kullanılır, istediğiniz seçeneklere uygun işlemleri seçerek sorgulayabilir veya belli bir misafirin ismini yazarak misafir kaydına ulaşabilirsiniz.
Bu bölümde odalara giriş veya çıkış işlemleri yapabilirsiniz.
İstediğiniz özellikteki bir odayı seçeneklerden filitre edebilirsiniz.
Örnek:
Sadece temiz odaları gruplayabilir, seçilen oda konforuna göre, seçilen oda tipine göre, sigara içilen / içilmeyen, alt kat, ara kat veya üst kata göre, asansöre yakın / uzak gibi çeşitli seçeneklerde oda sorgulayıp hızlıca check-in işlemi yapabilirsiniz.


11-Ödemeleri Nasıl Alırım?
Hesap detaylarına erişmek için rezervasyona sağ tıklayın ve tüm alım ve giderlere ait hesapları kapatın.
Nakit, kredi kartı, otel kayıt defteri, çek vb. dahil çoklu ödeme seçenekleriyle folyo / faturalar düzenleyin ve hesapları kapatın.


12-Çıkış (check-out) işlemlerini genel bakış
Çizelge üzerindeki kullanımı kolay sağ tıklama menüsüyle ödeme / çıkış işlemleri (payment / check-out) bölümüne gidin ödeme işlemlerini tamamlayın çıkışını gerçekleştirin.
Çoklu entegre arayüz üzerinden hesapları birleştirin ve karmaşık folyo / faturalandırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmek için seçenekleri kullanarak hesapları kapatın.


12.1-Oda Çıkış İşlemleri (check-out)
Odayı sürükle ve bırak (drag and drop) tekniği ile animasyonlu check-out kutusuna atın ve çıkış işlemlerini tamamlayın.


12.2-Misafir Çıkış İşlemleri (check-out)
Odadaki herhangi bir misafiri Sürükle ve bırak tekniği ile animasyonlu check-out kutusuna atın ve çıkış işlemlerini tamamlayın. Kalan misafirlerin yeni ücret durumunu dert etmeyin, bırakın program güncellesin, bu tür işlemler ile zaman kaybetmeyin.


12.3-Toplu Çıkış İşlemleri (check-out)
Birden fazla oda seçilerek sürükle ve bırak tekniği ile animasyonlu check-out kutusuna atılır ve çıkış işlemlerini tamamlanır.


13-Kalma Süresini Nasıl Değiştiririm?
Sistemin genelinde mevcut olan kullanımı kolay tıkla - değiştir prensibimiz sayesinde, kalma süreleri de üzerlerine tıklayarak veya rezervasyon tablo arayüzü çizimini uzatarak değiştirilebilirsiniz.
Paket fiyatına dahil edilen hizmetlerdeki miktar belirlemelerinde, rezervasyon tutarında, vergilerde vb. yapılacak tüm değişiklikler geçerli politika ve uygunluk durumlarına göre güncellenir.